Bozlu Art Project Nişantaşı, 3 Mayıs – 16 Haziran 2016 tarihleri arasında Utku Varlık’ın “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının bu sergi için kaleme aldığı kısa bir hikâyeyle birlikte sunulan sergide, Varlık’ın tamamı ilk kez görücüye çıkacak yeni eserlerine yer veriliyor.  

“Peki neyi anlatmak? HİÇ’likten hareketle şimdi geldiği yer, her geçen gün, bilinmez bir denize doğru dingin akarken, yaşam diyeceğimiz olguyla tekrar bir HİÇ’e ulaşıyor…”

’68 Kuşağı’nın resim alanındaki önde gelen sanatçılarından Utku Varlık’ın yeni sergisi, Mayıs ayının başında izleyiciyle buluşuyor. Doğu ve Batı felsefelerinde önemli yere sahip bir kavramdan, HİÇ’likten yola çıkan sergi, izleyiciyi hem sanatçının kişisel geçmişine hem de kavramsal sorgulamalarına uzanan sezgisel bir yolculuğa davet ediyor.

Varlık, geçtiğimiz yıl yine Bozlu Art Project’te açtığı “Fragmanlar” sergisinde “Eğer bir düş giderek resme dönüşüyorsa, resim de sonuçta düş’e dönüşür,” düşüncesinden hareketle bir düş’ün kurgusunda yaşanılmış, düşünülmüş ‘fenomen’ tabakalarının montajından kırpılıp düşen fakat yine de bir kenara konup saklanan küçük öyküler, şiir kırıntıları ve farklı kurgulara ait eskizlere yeniden bakarak kendi sanatını ve günümüzde resmin geldiği noktayı sorguluyordu.

Sanatçı şimdi de söze kaldığı yerden devam ediyor ve bu sefer gerçek ile düş arasında bir yolculuğa atılarak HİÇ’likten çıkıp tekrar HİÇ’liğe doğru yol alıyor ve izleyiciyi gidilmemiş denizlere, söylenmemiş sözlere götürüyor.

Sanatçının “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” için hazırladığı yeni eserlerinden kurgulanan bu özgün ve sıra dışı yolculuğun neler vaat ettiği ise Varlık’ın bu sergi vesilesiyle kaleme aldığı kısa hikâyenin satırlarından sızıyor:

“Renkler ve kavramlar anlamlarını kaybettiği sürece, sanat kendini yeniliyor sanıyorlar, evet sonuçta buraya geldik, varoluşlarında iğreti duranlar, bize sanatı öğretiyorlar, nasıl olur bir olguyu ters yüz etmek? Eski saflığıma geri dönmek istiyorum, hüzünlü ve esrik bir görselliğe saptanmak, bir KATHARSİS nasıl olursa! Bir HİÇ’ten tekrar başlamak, geç de olsa…”

Utku Varlık’ın “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” isimli sergisi 3 Mayıs – 16 Haziran 2016 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.

 

 

İlgili Sergiler