KIRK YILI AŞKIN SÜREDİR ÇALIŞMALARINI PARİS’TESÜRDÜREN 1968 KUŞAĞI’NIN EFSANE İSİMLERİNDEN UTKU VARLIK "FRAGMANLAR" SERGİSİ İLE BOZLU ART PROJECTTE…

Bozlu Art Project Nişantaşı, sezonunun ilk sergisini 30 Eylül’de, 1968 Kuşağı’nın efsane isimlerinden, Utku Varlık ile açıyor.

Türkiye’de soyut sanatın etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği 1960’lı yıllarda figür resmini yeniden gündeme taşıyan, Türk resmine eleştiriyi ve bilinçaltını getiren efsane 1968 Kuşağı’nın en önemli temsilcilerinden olan Utku Varlık, uzun yıllardır Paris’te yaşıyor. Sanatçı, Bozlu Art Project Nişantaşı’nda açacağı yeni sergisinde atölyesinde yıllardır sakladığı dosyalardan, rulolara gizlenmiş, başlanmış ancak bitmemiş binlerce detaydan yola çıkıyor.

“Eğer bir düş giderek resme dönüşüyorsa, resim de sonuçta düş’e dönüşür” diyen Utku Varlık, “Fragmanlar” isimli sergisinde bir düşün kurgusunda yaşanılmış, düşünülmüş ‘fenomen’ tabakalarının montajından kırpılıp düşen fakat yine de bir kenara konup saklanan küçük öyküler, şiir kırıntıları ve farklı kurgulara ait eskizlere yeniden bakarak kendi sanatını ve günümüzde resmin geldiği noktayı sorguluyor.

Utku Varlık’ın desenleri ile resimlerinin birarada sergileneceği “Fragmanlar” isimli sergi sanatçının aykırı düşüncelerinden veya kendisinden beklenenden çok, ressamın endişelerinin ve özverisinin kapılarını aralamayı, zaman ve mekânla yaptığı ruhsal çözümlemeleri irdelemeyi, bir sonuca ulaşamamanın kaygılarını yansıtmayı amaçlıyor.

İç içe geçmiş, üst üste yığılmış belleğin katmanlarından süzülüp gelen “Fragmanlar”, bir anın, geçmişin, geleceğin ve bilinmez zamanların zihindeki kolajıyla, düşleri sonsuzluğa taşırken hiçbir zaman tamamlanmayacak bir resimden kesitler sunuyor.

Bozlu Art Project Nişantaşı’nda açacağı solo sergisi için kırk yılı aşkın bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü Paris’ten İstanbul’a gelecek olan Utku Varlık, sergi için özel olarak hazırlanan belgeselde atölyesindeki çalışma ortamını ve kullandığı resim tekniğinin ipuçlarını da sanatseverler ile paylaşacak.

30 Eylül’de açılacak olan Utku Varlık’ın “Fragmanlar” isimli solo sergisi 6 Kasım 2014 tarihine kadar Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.

Utku Varlık Hakkında

1942 yılında Bolu’da doğan Utku Varlık, 1961 yılında girdiği Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü’nde Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde resim, Sabri Berkel atölyesinde ise gravür ve litografi eğitimi alır. Akademi’den 1966 yılında mezun olan Varlık, 1970 yılında devlet bursu ile Paris’e gider. 1971 - 1974 yılları arasında Paris Güzel Sanatlar Akademisi’nde George Dayez ile 1973 - 1975 yılları arasında ise Cachan Atölyesi´nde litografi çalışır. İlk sergisini 1965 yılında Cenevre’de açan Utku Varlık daha sonra aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Salzburg, Münih, Köln, Hamburg, Stuttgart, Cannes, Lyon ve Paris’in bulunduğu birçok kentte düzenli olarak sergiler açar. Çalışmalarını 1975 yılından beri Paris’te sürdüren Varlık’ın eserleri İstanbul ve Ankara Devlet Resim Heykel Müzelerinde, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, Merkez Bankası ve İş Bankası Koleksiyonlarında, Amerika Birleşik Devletleri Ben and Abey Gray Vakfı’nda, Paris Belediyesi ve Paris Ulusal Kütüphanesi Koleksiyonlarında ve Lyon Müzesi’nde temsil ediliyor. Sanat yaşamına başladığı yıllarda dışavurumcu anlatımla figürlerini biçimlendiren Utku Varlık, 1960 ve 1970´lerde dönemin politik yaşamından etkilenerek yaptığı resimlerinde de bu anlatım biçimini kullanmıştır. Sanatçı 1975´ten sonra dışavurumcu anlatımdan ve toplumsal konulardan uzaklaşmış düşsel bir anlatım biçimine yönelmiştir. Utku Varlık için figür, sürekli ve asal olan doğanın yaşayan öğelerinden biridir ve yansımasını doğada bulur.

İlgili Sergiler