Utku Dervent, Bozlu Sanat Yayınları’nın Aralık 2016’da yayımladığı ¨Her Resim Bir Otoportredir¨ kitabıyla aynı temele oturan ¨Otoportre¨ başlıklı 8. kişisel sergisiyle Bozlu Art Project Nişantaşı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Resimlerini uzun yıllardır biçim-uzam ve ışık-renk ilişkileri üzerinden kurgulayan Utku Dervent’in ¨Otoportre¨ sergisinde yer alan yapıtları, sanatsal kimliğini oluştururken etkilendiği, sanat ve düşünce dünyasından tanınmış kişilere bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Resimlerin her biri, Dervent üzerinde etki etmiş kişilerin, yapmış oldukları etki aracılığıyla, sanatçının soyut- geometrik üslubu çerçevesinde şekillenmiş birer portresi. Utku Dervent tüm bu portreler bütününün kendi otoportresi olduğunu dile getiriyor ve sergiye dair ipuçlarını şöyle veriyor:

“Dünyayla bütün ilişkilerimiz, bize kendimizi gösteren bir aynadır. Yaptığı her resim, dünyayla tüm ilişkileri aracılığıyla, ressamın kendisiyle karşılaşması olarak, bir otoportredir. Çünkü ressamın yapıtında resmettiği, dünyayı nasıl algıladığının ifşası olarak kendisidir. Zamanla bu düşüncelerin, sanatın ne olduğuna dair düşüncelerimi berraklaştırdığını fark ettim. Renk ve biçim ilişkileri üzerine çalıştığım soyut geometrik kurguların da kendimle karşılaşmak ve kendimi keşfetmek için en dolaysız yol olarak belirdiğini gördüm.”

Resimler ile birlikte sanatçının etkilendiği kişilere yönelik kişisel notlarının da izleyicilerle paylaşıldığı sergi 21 Mart – 29 Nisan tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.