Bozlu Art Project Nişantaşı, yeni sezonu 21 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Server Demirtaş’ın “Hayal Makinesi” isimli sergisi ile açıyor. Demirtaş’ın iki yıldır üzerinde çalıştığı At isimli hiperrealist heykelinin de yer alacağı sergide; kinetik heykellerinde mekanik kurgunun ötesinde öznenin ruh halini ve iç dünyasını yansıtmayı amaçlayan sanatçının, günlük hayattan sahneleri yeniden kurgulayarak, yarattığı etkinin sınırlarını zorladığına tanık oluyoruz.

Yapıtlarında mekanik kurgunun ötesinde öznenin ruh halini ve iç dünyasını sorgulayan Demirtaş, Hayal Makinesi isimli sergisinde mekan, hareket, sonsuzluk ve durağanlık gibi kavramlar üzerine düşünmemizi sağlarken, eserlerinde klasik heykel formunun dışına çıkarak yarattığı kurguların tekrarı ile sıradan anları yüceltiyor. Çağdaş yaşamın ritmi içinde sıradanlaşan insani duygular, Demirtaş’ın mekanik heykellerinde adeta ağır çekime alınarak etkileyici bir gerçeklikle izleyiciye aktarılırken makine estetiği ile kavramsal sorgulamaları bir araya getiriyor.

Server Demirtaş’ın heykellerinin oluşum aşamasında kullandığı bisiklet freni, otomobil cam sileceği benzeri hazır malzemeler, girift ve sanatçıya özgü bir mühendislikle bir araya gelerek hareketi sağlıyor. Demirtaş’ın her yapıtı için ayrı kurguladığı koreografi ve kinetik akışkanlık sonucu yarattığı insani hareketler, kablolar ile örülü saf mekanik görselliğe tezat oluşturarak izleyiciyi görülenin ötesinde bir düşünce ve farkındalığa sevk ediyor.

 

İlgili Sergiler