Bozlu Art Project, küratörlüğünü Oğuz Erten’in yaptığı Respect / Saygı II isimli sergide, Türk heykelinin dokuz önemli sanatçısının eserlerinden oluşan bir seçkiye yer veriyor. Bozlu Art Project Nişantaşı’nda geçtiğimiz yıl düzenlenen Respect / Saygı isimli serginin devamı niteliğindeki seçki, izleyicileri bu kez üçüncü boyutun derinliği üzerine düşünmeye çağırıyor.

Mehmet Aksoy, Rahmi Aksungur, Aloş, Koray Ariş, Server Demirtaş, Osman Dinç, Candeğer Furtun, Meriç Hızal ve Seyhun Topuz’un yapıtlarının yer aldığı sergi; birbirine yakın dönemlerin sanatçıları olmaları dolayısı ile ortaklıkları olmakla birlikte, dokuz farklı sanat anlayışını temsil eden sanatçıları bir arada görme olanağı sunuyor.

Sergi; bu dokuz sanatçının, sanatla hayatı birleştirdikleri üretim süreçlerinde türlü tanıklıklarla şekillenen eserleri yan yana getiriyor. Heykelin mekan ve kütle ilişkisi ekseninde; doğal, geometrik, soyut, figüratif, hareketli formlar ve farklı malzemeler gördüğümüz sergi, izleyiciyi Türkiye’de heykelin anlatım dilini dönüştüren ustaların eserleriyle baş başa bırakıyor.

Respect / Saygı II, bir yandan sergide yer alan sanatçıların yapıt okumaları üzerine odaklanırken; öte yandan da Türkiye’nin modern ve çağdaş heykel serüvenindeki önemli figürlere yaklaşarak, kamusal alanda heykel ile olan mücadelemizi hatırlatıyor ve sanat yapıtının piyasanın koşullarından bağımsız tek başına bir söylem içeren, izleyiciyi değiştiren, dönüştüren ve yeni farkındalıklar yaratan çok yönlü yapısına bir “Saygı” niteliğindeki yaklaşımla yeni okumalara ilham vermeyi amaçlıyor.