Murat Germen, Bozlu Art Project’te açacağı “Bulut” isimli sergisinde, yıllardır bir günlük tutar gibi biriktirdiği, doğanın yüceliği ve bağımsızlığını ihtişamlı bir şekilde yansıtan fotoğraflarını izleyicilerle paylaşıyor. Sergi 13 Mart - 21 Nisan 2018 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda izlenebilir.

 “Sakla samanı gelir zamanı” düşüncesi ile yıllardır bulut fotoğrafı biriktirdiğini ifade eden Murat Germen, yeni sergisinin oluşum sürecini anlatırken “Belki beklemeli ve daha sonra ortaya çıkarmalıydım bunları; iyice olgunlaştıktan sonra… İnsan yapısı “şey”lerin üstüme hücum edercesine çoğalması, düz ve katı çizgilerin hâkimiyeti, hapsolmuşluk, kent yaşamındaki kısır didişmeler ve hırslar beni bunları erken, erken bir dönemde paylaşmaya itti…” diyerek “Bulut” isimli sergisinin gökyüzüne ait olduğu kadar, fotoğraflarda çoğu zaman gizli özne olarak var olan yeryüzüne ve insanın doğaya olan müdahalesine de odaklandığının altını çiziyor.

Sergide yer alan çalışmalar, tecrübeli bir fotoğrafçının yıllar boyunca, farklı coğrafyalardaki seyahatleri esnasında tanıklık ettiği, doğanın belki de en etkileyici ve değişken görselliğini oluşturan bulutlara odaklanıyor. Germen’in mimarlık ve kent plancılığı birikiminin hissedildiği fotoğraflarının aksine, izleyiciyi sanatçının başka bir yönüyle buluşturan bu çalışmalar bizleri tam da en çok ihtiyaç duyduğumuz anda gökyüzüne bakmaya davet ediyor. İnsana dair veya ona ait olmayan bulutlar, belirgin bir metafizik etki yaratırken, sanatçının salt belgesel bir tavırla bulutlar üzerinden doğanın kendi eşsiz güzelliğini ve gücünü vurgulaması, seriye ait siyah-beyaz ve renkli fotoğraflardaki ortak dili oluşturuyor.

Germen kendi ifadeleriyle şöyle özetliyor sergiyi: “…bulutlar önünde çakılı kaldığım nadir olgulardan biri; hayatın telâşından alıp koparan fazla bir şey kalmadı artık. Hava, Nâzım’ın deyişiyle ‘kurşun gibi ağır!’ Yükselmesi gerekenler alçalıyor, alçalması gerekenler yükseliyor. Doğa ise vakurla izliyor sanki olan biteni, bulut hafifliğinde ama gerektiğinde yıldırım gücünde.

Murat Germen’in “Bulut” isimli sergisi, 13 Mart-21 Nisan 2018 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda izlenebilir.