Halil Akdeniz'in "Sınırlar Ötesi" İsimli Sergisi Bozlu Art Project Nişantaşı'nda...

1990’dan günümüze sağlık ve teknoloji alanında dinamik yapısıyla sürekli gelişerek büyüyen Bozlu Holding bünyesinde kurulan Bozlu Art Project Nişantaşı, “Sınırlar Ötesi” sergisinde Türk resim sanatının değerli isimlerinden Halil Akdeniz’in, son yapıtlarını izleyiciyle buluşturuyor. Sergi sanatçının kültürel veriler, simgeler ve işaretlerden yola çıkarak meydana getirdiği yapıtlarından oluşuyor.

Halil Akdeniz’in “Sınırlar Ötesi” sergisinde yer alan çalışmalarının içeriğini yaşadığımız coğrafyaya ait kültürel bellek biçimlendirmektedir. Sanatçının daha önceki dönemlerde resmin sınırlarını, kullandığı malzeme ve yöntemlerle zorladığına, çeşitlendirdiğine tanıklık ederken son çalışmalarında, artık resmin duvar yüzeyinden koparak tüm mekanı kapsayan, bütünleyen bir forma doğru evrildiğine tanık oluyoruz. Halil Akdeniz’in sanatındaki yeni yapılanma, bugün geldiği nokta itibarıyla çevreyle bilgi ve sanat iletişimi içinde ‘entelektüel mekan’ bilinci ve -sanatçının deyimiyle- ‘kavramlar ötesi resim’ anlayışına doğru bir gelişim göstermektedir.

“Sınırlar Ötesi” sergisi Bozlu Art Project Nişantaşı’nda 8 Nisan – 24 Mayıs 2014 tarihleri arasında izlenebilir.

Halil Akdeniz Hakkında
1944 yılında Antalya’da doğan sanatçı, sanat eğitimini Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü ve Berlin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde aldı. Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde master, sanatta yeterlilik ve doktora derecelerini aldı. 1994’te profesörlüğe yükselen Akdeniz, birçok üniversitede öğretim üyesi olarak çalıştı ve Ege, Dokuz Eylül ve Bilkent Üniversitelerinde Resim ve Güzel Sanatlar bölümlerini kurdu. Türkiye’de ilk kez Sanat Bilimi Anabilim Dalı’nı Anadolu Üniversitesi’nde kurdu. Sanatçı, yaptığı araştırma ve sanata katkıları neticesinde çok sayıda ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü.  Yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel ve karma sergi, fuar ve projelerde yer aldı. Akdeniz sanatsal çalışmalarına halen devam etmekte ve İstanbul Işık Üniversitesi’nde akademik hayatını sürdürmektedir.