Bozlu Art Project Nişantaşı, 4 Mayıs – 8 Haziran tarihleri arasında Çağatay Odabaş’ın Yakın Plan / Close Up isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatsal beslenme kaynakları ve referanslarını ağırlıklı olarak sinemadan alan sanatçının sinema tarihinin ikonik filmlerindeki ikonik sahnelere odaklanan sergisi izleyicileri resimlere daha yakından bakmaya davet ediyor.

Çağatay Odabaş, Yakın Plan / Close Up isimli sergisinde fotografik etki yaratan binlerce farklı renkli noktanın bir araya geldiği pointilist resim tekniğini kullanarak, sinema tarihinin ikonik filmlerindeki figürlere bir de kendi gözünden bakmamızı istiyor. Sanatçının seçtiği karelerdeki portreler izleyenle izlenilen arasındaki ilişkiye odaklanarak dondurulmuş bir “an”daki imgenin değişken ve izleyici tarafından çoğaltılabilir yapısına vurgu yapıyor.

Odabaş, fotografik etki veren portrelerinin uzun seanslar alan yapım süreci için “Resimlerimi oluştururken genellikle önce karakteri sonrasında sahneyi seçiyorum. Aslında Lego mantığıyla hareket edip önce sahneyi parçalara bölüyorum, sonra bu parçaları tek tek noktalayarak bir araya getiriyorum. Sonuçta ne çıkacağını bilerek, adeta lego yapar gibi sürece odaklanıyorum ve bundan müthiş keyif alıyorum.” diyerek, resim yapma sürecinin ressam tarafından adeta “ritüel” olarak kabul edilen “haz” verici yönüne dikkat çekiyor. Yakından bakıldığında sadece renklere dönüşerek silikleşen portreler uzak ve yakın plan ilişkilerinin izleyicinin üzerindeki etkisine ressam gözünden bir bakış sunuyor.

İlgili Sergiler