Yazar

Oğuz Erten - Özlem İnay Erten

Editör

Özlem İnay Erten

Sayfa Sayısı

211

Ebat

30 x 23 cm

ISBN

978-625-99084-0-3

Baskı Bilgileri

İstanbul, 2023

Çeviri

Selim Karlıtekin

Dil

Türkçe-İngilizce

Dr. Özlem İnay Erten ve Oğuz Erten’in kaleme aldığı, Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler başlıklı kitap, koleksiyonun en sıra dışı ve ilgi çekici bölümlerinden olan “Sanatçı Atölyeleri”ne ve sanat tarihinin en önemli temalarından biri olarak değerlendirilen “Otoportre”lere odaklanıyor.

Kitapta yer alan “Sanatçı Atölyeleri” başlıklı bölüm, Osmanlı döneminden günümüze, farklı jenerasyondan birçok sanatçının şövale, palet, fırça, önlük, boya tüpü gibi sanatsal üretimleri sırasında kullandıkları malzemeleri kapsayan içeriği ve sanatçıların “atölye” kavramı hakkındaki düşünceleriyle, “sanatçı ve atölye” ilişkisini yansıtan yeni okumalara olanak tanımayı, koleksiyon fikri ve mantığına yeni bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Sanatçılar için hem yaşadığının, varlığının kanıtı hem de bir tür içe dönüş, kendiyle hesaplaşma, kendini nasıl gördüğü ve göstermek istediğinin delili olarak bir tür “iz” bırakma arzusunun dışavurumu gibi değerlendirilebilecek “otoportre” konusuna odaklanan “Sanatçı Otoportreleri” başlıklı bölüm ise Süleyman Seyyid’den Nazmi Ziya Güran’a, Fahrelnissa Zeid’den Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Adnan Çoker’den, Burhan Uygur, Yüksel Arslan ve günümüz sanatçılarına kadar uzanan içeriğiyle, sanat tarihindeki önemli bir geleneğe ait dilin zaman içindeki değişimini yansıtırken, sanatçıların bireysel üsluplarındaki farklılıkları da gözler önüne seriyor.

Kitabı satın almak için contact@bozluartproject.com adresinden bizimle temasa geçebilirsiniz.