Bozlu Sanat Yayınları’nın ilk resimli çocuk kitabı olan Ressam Masalı, 17 Aralık akşamı Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda gerçekleşecek tanıtımla okuyucuyla buluşuyor. Ressam kişiliğinin yanı sıra öz kültürümüzün konularıyla da yarattığı öyküler ve resimlediği çocuk kitaplarıyla sanat dünyamızda 50. yılını dolduran Can Göknil’in “Kendi ressamlarımız hakkında çocuklar için bir sanat tarihi kitabı hazırlasaydık içeriği nasıl olurdu, çocuklara sanat ve sanatçı kavramını nasıl anlatırdık?” gibi sorulardan hareketle ortaya koyduğu kitap, çocuklara sanatın bir ressam duyarlılığıyla sunulması anlamında sanat tarihimiz açısından oldukça önemli ve ender bir çalışma. Can Göknil’in tekerleme şeklinde yazdığı özgün metni ve sanat tarihimize ressamca bir bakış niteliği taşıyan zengin görselliğiyle Türkiye’deki çocuk kitapları arasında önemli bir boşluğu dolduracak Ressam Masalı isimli kitapta yer alan orijinal resimler, kitap tanıtımıyla eş zamanlı gerçekleşecek sergide sanatseverler ile buluşacak. 17 Aralık 2019 – 22 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek sergiyi gezen ziyaretçiler, Esma ve Murat Ertel’in kitaptan yola çıkarak hazırladığı ses ve video enstalasyonunu da görebilecekler.

Ressam yönüyle birlikte yazdığı öyküler ve resimlediği çocuk kitaplarıyla sanat dünyamızda ellinci yılını geride bırakan Can Göknil, Ressam Masalı isimli kitabında tüm birikimlerinden yola çıkarak sanat yaşamında bir ilke imza atıyor. Göknil’in sözlü geleneğimizde önemli bir yeri olan tekerlemelere gönderme yaparak kaleme aldığı öyküsünün kahramanı, hangi mesleği seçeceğini düşlerken başlayan serüveninde

Balıkçı olsam balığa kıyamam,
Avcı olsam turnayı vuramam,
Hamamcı olsam
Ya kurnayı kırarsam!
Acep ressam mı olsam

diyerek sanat tarihimizde maceralı bir yolculuğa çıkıyor. Müzik ve resme tutkun kahramanımızın resmin ustalarıyla ilginç karşılaşmalarıyla devam eden bu yolculuk Osman Hamdi Bey’den, Şeker Ahmet Paşa’ya, Fikret Mualla ve İbrahim Çallı gibi ressamlarımıza uzanıyor.

Sanat tarihçileri Dr. Özlem İnay Erten ve Oğuz Erten’in Türkiye’nin sanat tarihiyle ilgili çocuk kitaplarının eksikliğine dair görüşleriyle şekillenen bu proje onların danışmanlığı ile hayat buldu. Can Göknil, kitabı yazıp resimlemeden önce okullara giderek çocuklarla görüştü ve kitapta yer alacak resimlerle ilgili onların düşüncelerini aldı. Gerek resimleri gerekse özgün içeriğiyle akıllarda kalacak kitap, çocuklara ressamlarımızı usta bir ressamın bakış açısından sunmak ve onlara sanat sevgisi kazandırmak amacıyla Bozlu Sanat Yayınları tarafından hazırlandı.

17 Aralık 2019 – 22 Şubat 2020 tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda gerçekleşecek sergide, içinde yer alan öykü kadar resimleri ile de dikkat çeken Ressam Masalı isimli kitabın orijinal resimleri izleyici ile buluşacak. Ziyaretçiler sergiyi gezerken Esma Ertel ve Murat Ertel’in kitaptan yola çıkarak hazırladığı ses ve video enstalasyonunu da görebilecekler.