1978 yılında İstanbul’da doğan Ali Alışır, 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden aldığı başarı bursu ile grafik eğitimine başladı.

Yüksek lisans eğitimini Floransa Accademia Italiana’da fotoğraf üzerine yaptı. Yüksek lisans eğitimi boyunca fotoğrafta dijital kurgu üzerine yoğunlaştı. Ali Alışır’ın 2009-2015 yılları arasında üretmiş olduğu “Sanal Bedenler”,”Sanal Mekanlar”, “Sanal Savaşlar” ve “Sanal Manzaralar” sergileri ile bireyin içinde bulunduğu imge bombardımanı altında çaresizliğine ve bunun karşısında yarattığı sanal ve yapay dünyaları ortaya koymaktadır.

2016 yılı sonrası “Kozmos” ve “Melez Ruhlar” sergileri ile modern yaşamın kargaşasına, hızlı tüketilen zamanın aşındırıcılığına rağmen, dengede durmaya çalışan günümüz insanının iç dünyasında yaşadığı gerilime dikkat çekmektedir. Beden hareketleri aracılığıyla insanın iç dünyasına ait çelişkileri ve ruhsal durumu vurgulamayı amaçlayan sanatçı, felsefe, sosyoloji, edebiyat, sinema gibi farklı disiplinlerdeki toplumsal sorunları, fotoğrafa dijital müdahalelerde bulunarak ürettiği yapıtlarıyla irdeleyip gündeme taşıyarak, ürettiği yeni imge düzeniyle alternatif bir ‘Boşluk’ uyarısında bulunmaktadır.

Ali Alışır’ın yapıtları, İstanbul Modern Sanat Müzesi kalıcı koleksiyonu, OMM (Odun Pazarı Modern Müze) , ING Bankası, HSCB , Allianz gibi önemli kurumların yanı sıra T.C Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve 94 büyükelçilik dahil birçok özel yerli ve yabancı koleksiyonda yer almaktadır.

Sotheby’s Londra 2011 Müzayedesinde eserleri yer alan sanatçının, ilk baskısı 2019 yılında gerçekleştirilen ve Derya Yücel tarafından kaleme alınan “Ali Alışır 2009-2019”, adlı ilk kitabı yayınlandı.

2019 yılında Montréal’de Galerié Le Royer’de “Melez Ruhlar” sergisini açan sanatçı çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

 

 

 

 

Ali Alışır Sergileri