1977’de İstanbul’da doğan Evren Erol, 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Serigrafi Bölümü’nden, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olur. Sanatı, var olan gerçekliğe alternatif bakma yöntemleri geliştirebilmek noktasında, sanatçıya sonsuz özgürlük alanı yaratan kendini ifade etme ve sorgulama dili olarak gören sanatçı heykellerini, koşullara göre kendi varoluşunu biçimleyen düşünce ve kavramların, bilinçaltında yer alan değişimin yansıması olarak tanımlar.

Ahşap ve polyester gibi farklı malzemeleri bir arada kullanarak birbirine zıt kavram ve malzemelerin ilişkisini yorumlar. Bu açıdan değişim, dönüşüm, karşıtlık, ret ve kabul bağlamı gibi temel metaforlar çerçevesinde şekillenen yapıtlar, taşıdığı anlamların malzemeyle kurduğu diyalog açısından sanatçı için ayrı bir önem taşır.

Bozlu Holding, ING Bank, Allianz, HSBC Bank, OMM Odun Pazarı Modern Müze gibi kurumsal ve kişisel birçok koleksiyonda, kamusal alanda eserleri yer alır. Son kişisel sergisini New York’ta bulunan Arsham Fieg Gallery’de “Butterfly Effect” başlığı ile açan Evren Erol, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Evren Erol Sergileri